خانه / جاهای دیدنی بلغارستان / دره ی گل سرخ زیباترین جاذبه ی گردشگری بلغارستان
دره ی گل سرخ زیباترین جاذبه ی گردشگری بلغارستان
دره ی گل سرخ زیباترین جاذبه ی گردشگری بلغارستان

دره ی گل سرخ زیباترین جاذبه ی گردشگری بلغارستان

دره گل سرخ قرن هاست که محل فراگیری گل سرخ بوده است. بلغارستان بزرگ ترین وضع کننده روغن گل سرخ در جهان است و از این روغن معطر در تهیه انواع عطر و سامان آرایشی و بهداشتی مصرف می شود. هم عصر امروزین گل سرخ به نماد و سمبل کشور بلغارستان تبدیل شده است و به ویژه در ایام جشن گل سرخ گردشگران اضافی را از سراسر جهان به سمت بلغارستان جذب می کنند. در ادامه در مطلب جاهای دیدنی بلغارستان در مورد دره ی گل سرخ زیباترین جاذبه ی گردشگری بلغارستان بیشتر می گوییم.

دره ی گل سرخ زیباترین جاذبه ی گردشگری بلغارستان

دره گل سرخ کجاست؟

دره گل سرخ منطقه ای در جنوب کوه های بالکان کشور بلغارستان است. دره گل سرخ حدود ۱۰-۱۲ کیلومتر عرض و ۹۵ کیلومتر طول دارد و به دلیل شرایط مساعد آب و هوا از قدیم برای پرورش گل سرخ مورد کاربرد قرار می رنجیده است. روغن گل سرخ که از گل های این دره تهیه می شود شهرتی دنیوی کلی دارد و حدود نیمی از روغن گل سرخ جهان را آسوده دل می کند. مرکز خلق روغن گل سرخ درشهر کازانلاک است، با این حال در شهرهای دیگر نیز این روغن تهیه می شود.

دره ی گل سرخ زیباترین جاذبه ی گردشگری بلغارستان

از اواخر ماه می این دره چشم اندازی اضافه زیبا پیدا می کند عطر و بوی فوق العاده ای در فضا استنشاق می شود. هر ساله در ماه ژوئن بزم گل سرخ در این ناحیه برگزار می شود و شرکت های بزرگ خلق کننده عطر و اثاث آرایشی در این مهمانی حضور پیدا می کنند و محصولاتشان را به بازدیدکنندگان نمودن می کنند. ماه ژوئن فصل دریافت گل هاست و این رسم به شیوه ای کاملا سنتی برگزار می شود. دریافت گل ها از قدیم گمیز زنان بلغارستان بوده است و زنان با پوشاندن لباس های سنتی و رنگارنگشان این رسم را همچنان زنده نگه داشته اند. به توریست ها هم رخصت داده می شود در سنت فهم گل ها شرکت کنند و از نزدیک شاهد درجات تهیه روغن گل سرخ باشند.

بهترین زمان برای دیدار از دره گل سرخ

همان طور که در بالا هم کنایه کردیم هرساله در ماه ژوئن که فصل چیدن گل هاست چراغانی باشکوه و براز در این دره برگزار می شود و یک ماه دوام دارد. به این مناسبت پس مسلما بهترین زمان برای دیدار از این دره در مدت اجرا ادا چراغانی است. از اواخر ماه می تا اواخر ژوئن اگر به این دره سفر کنید می توانید چشم انداز بی نظیری از مزارع گل سرخ را ببینید که تصاویری دل انگیز به وجود می آورند. چراغانی گل سرخ به مدت چهار هفته در دهکده های نوع به نوع و همگون این دره برگزار می شود و گردشگران زیادی از نقاط مختلف دنیا برای حضور در این عید به بلغارستان سفر می کنند. رسوم چیدن گل ها با آداب و رسوم خاص و لباس های سنتی برگزار می شود که برای توریست ها بسیار جذاب و علاقه مند کننده است. اگر صبح خیلی زود بیدار شوید حتی می توانید در مراسم چیدن گل ها شرکت کنید و از نزدیک شاهد منازل تهیه روغن گل سرخ که مشهورترین سوغاتی بلغارستان است باشید.

دره ی گل سرخ زیباترین جاذبه ی گردشگری بلغارستان

چطور به دره گل سرخ برویم؟

مسافرانی که به صوفیه سفر می کنند به آسایش می توانند با کاربرد از افزار حمل و نقل شریکی خود را به دره گل سرخ برسانند. سور گل سرخ عمدتا در شهرهای اکناف دره گل سرخ مثل کازانلاک و کارلوو برگزار می شود. با کاربرد از قطار به استراحت و با مرکز معاملات اوراق بهادار و سهام تحصیل به هزینه دولت یاموسسات شهریه ای علاوه نازل و گران می توانید خود را به این ناحیه برسانید. سفر از صوفیه تا دره گل سرخ حدود ۳ ساعت طول می کشد. مقصود ما به شما این است که اقلاً یک روز کامل برای این جشن وقت بگذارید و ترجیحا خود را صبح زود به دره گل سرخ برسانید تا شاهد تمام رسم روغن گیری باشید. کامل بلوز رکابی کار این است که شب خود را به کازانلاک یا کارلوو برسانید و در آنجا اتراق کنید تا صبح زود بتوانید شاهد این مراسم زیبا و خوش عطر باشید.

در مدت برگزاری مهمانی گل سرخ، تورهای مختلفی از شهر صوفیه به مقصد این منطقه برگزار می شود که می توانید در آن ها شرکت کنید. این تورها عمدتا به صورت یک روزه برگزار می شوند و غزارت از گردشگران که با مسیرهای بلغارستان شناخت ندارند برتری می دهند با کاربرد از این تورها به دره گل سرخ بروند. به این مناسبت پس شما هم اگر در این مدت به صوفیه سفر کردید می توانید با کاربرد از تورهای تماشا به صلحجویی خود را به کازانلاک و دره گل سرخ برسانید و در این شادی زیبا و معطر شرکت کنید.

دره ی گل سرخ زیباترین جاذبه ی گردشگری بلغارستان

روغن گل سرخ

فستیوال گل سرخ بلغارستان از بسیاری جهات شبیه به شعایر گلابگیری کاشان است که در بهار برگزار می شود. با این تمایز که در بلغارستان روغن گل سرخ اصلی ترین وعده است و گلاب محصول فرعی به شمار می رود. روغن گل سرخ یکی از بلوز بی آستین و خوش عطرترین سوغاتی هایی است که می توانید از بلغارستان به یاد یادبود بیاورید. مخصوصا اگر فرصتش را داشتید و در فستیوال گل سرخ شرکت کردید حتما چند شیشه کوچک روغن گل سرخ برای خود یا عزیزانتان هدیه بیاورید. روغن غلیظ گل سرخ در تهیه کالا اقسام عطر و لوازم آرایشی و سالم مصرف می شود و مشهورترین سوغاتی این کشور است.

مطلب پیشنهادی

ناگفته های شهر کاپانا

  یکی از محله های قدیمی پلوودیو که به تازگی مرمت و از نو ساختن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *