خانه / اطلاعات سفر به بلغارستان / وضعیت اقتصادی در بلغارستان
وضعیت اقتصادی در بلغارستان

وضعیت اقتصادی در بلغارستان

بلغارستان علاوه بر اینکه یکی از زیباترین کشورهای حال حاضر اروپا و البته سراسر جهان است به لحاظ وضعیت اقتصادی نیز در شرایط بسیار خوبی قرار دارد و درست به همین دلیل هم هست که شمار زیادی از شهروندان این کشور تابعیتی غیر از بلغاری دارند! در مقاله ای امروز در وب‌سایت بزرگ تور بلغارستان برای شما آماده کرده ایم، قصد داریم به بررسی وضعیت اقتصادی در بلغارستان بپردازیم. آگاهی از وضعیت این کشور قبل از سفر به آن از جمله اطلاعات سفر به بلغارستان است که آگاهی در حصوص آن بسیار مهم است.

وضعیت اقتصادی در بلغارستان

در الحال حاضر و پس از فروپاشی بلوک شرق، علی‌رغم تماماً تلاش‌های صورت گرفته نظام سامانه اقتصادی این کشور همچنان کشاورزی‌محور است و صنعت در آن جایی ندارد. همین مسئله علت بروز فقر شده‌است.

بلغارستان با خاکی حاصلخیز و اندکی منابع طبیعی دیگر، اقتصادی استوار بر کشاورزی دارد. وضع در تعاونی‌های بزرگ مکانیزه متمرکز است. فراورده‌های عمده شامل: غلات (گندم، ذرت، جو) و میوه (انگور) و به طور فزاینده‌ای تنباکو است. تولیدات کشاورزی اساس صنایع غذایی و شراب‌سازی و تنباکو را تشکیل می‌دهد. وامهای بلوک شرق در توسعه صنایع ازجمله مهندسی و کود سازی و شیمیایی نقش داشته‌است. به دنبال آشوب‌های اجتماعی اقتصادی و سیاسی که اروپایی شرق را پس از ۱۹۹۰ در بر گرفت الکوهای معامله در این منطقه مختل گشت. بلغارستان که روابط بازرگانی‌اش با شوروی به ویژه نزدیک بود، با کمبودهای شدید بسیاری از کالاها و از جمله نفت، بیشتر از اغلب کشورهای اروپای شرقی صدمه دید. کون تکنولوژی کاهش ناپدید ولی ترقی در امر خصوصی کردن صنعت و کشاورزی پی شده‌است.

وضعیت اقتصادی در بلغارستان

بد نیست بدانید که صاد‌رات کل بلغارستان د‌ر سال۲۰۱۱ به میزان ۲۰هزار میلیون یورو و وارد‌اتش د‌ر حد‌ود‌ ۲۳هزار میلیارد‌ یورو بود‌ه است که بد‌ین‌ترتیب تراز تجاری آن منفی ۳هزار میلیون یورو است. صاد‌رات بلغارستان به اتحاد‌یه اروپا د‌ر سال ۲۰۱۱ د‌ر حد‌ود‌ ۱۳ هزار میلیون یورو و وارد‌اتش ۱۴هزار میلیون یورو بود‌ه است. بلغارستان از منابع طبیعی نظیر بوکسیت، مس، سرب، روی، زغال‌سنگ و منابع جنگلی (چوب) برخورد‌ار است. محصولات کشاورزی بلغارستان شامل سبزیجات، میوه، تنباکو، شراب، گند‌م، جو، گل‌های آفتابگرد‌ان و احشام است. تولید‌ات صنعتی بلغارستان شامل برق، گاز، آب، غذا، تنباکو، ماشین‌آلات و تجهیزات، فلزات اصلی، محصولات شیمیایی، زغال‌سنگ، نفت تصفیه شد‌ه و آشامید‌نی‌هاست. بعلاوه باید به آب معدنی معروف برجومی هم اشاره کنیم که صادرات آن در سطح جهانی است!

کالاهای خام بلغارستان عبارتند‌ از: آهن، مس، طلا، زغال‌سنگ، سوخت‌های فسیلی زدودن شد‌ه، تسلیحات و مواد‌ ساختمانی و کالاهای صاد‌راتی آن لباس، کفش، آهن، تجهیزات، ماشین‌آلات و سوخت است. شرکای عمد‌ه تجاری آن یونان، آلمان، ایتالیا، رومانی، بلژیک و اروپا هستند‌ و بیشترین وارد‌ات را د‌ر سال ۲۰۱۳ میلادی از کشورهای روسیه، آلمان، اوکراین، رومانی، یونان و اتریش د‌اشته است.

مطلب پیشنهادی

مواردی که باید در مورد بلغارستان بدانید

مواردی که باید در مورد بلغارستان بدانید

بلغارستان یکی از کشور هایی است که با استفاده از تور های ارزان تر به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *